TM
Bu sayfadaki bilgiler http://www.generali.com.tr adresinden faydalanılarak hazırlanmıştır.
S    i    g    o    r    t    a
Ahmet  Çolak
Teklif almak için tıklayınız...
5- Manevi tazminat talepleri trafik sigortasından karşılanabilir mi?

   Trafik Sigortası Genel artlarının A.3/e maddesi ve Karayolları Trafik Kanununun 92/f. maddesi gereğince manevi tazminat talepleri, trafik sigorta poliçesi teminatı dışındadır.

6- Trafik sigortam yurtdışında geçerli mi?

   Hayır, trafik sigortanız yurtdışında geçerli değildir. Yurtdışına çıkarken yeşil kart sigortası adı verilen sigortayı yaptırmanız gerekmektedir. Bu sigorta ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasının yurtdışındaki eşdeğeridir.

7- Trafik sigortasının teminatları arttırılabilir mi?

   Evet, arttırılabilir ama kesinlikle azaltılamaz. Kaza sonrasında sigorta şirketinin karşılayacağı teminat tutarları size göre düşük olabilir. Böyle bir durumda istediğiniz teminatları istediğiniz kadar artırabilirsiniz.Ancak ödeyeceğiniz tutar da teminat artışı ile orantılı bir artış gösterecektir.
Şu anda bulunduğunuz sayfa:  Anasayfa > Sıkça Sorulan Sorular > Trafik
TRAFİK SİGORTASI

1- Trafik sigortası kendi aracımda oluşan hasarı karşılar mı?

   Hayır, trafik sigortası karşı tarafa verilen zararı karşılar.
   Kazaya karışan tarafların trafik sigortaları suç oranlarına göre karşı tarafın zararını karşılar. Örneğin A aracı ile B aracının kazasında A aracı %30 suçlu bulunmuş ise;
   A aracının trafik sigortası B aracının zararının %30'unu,
   B aracının trafik sigortası da A aracının zararının %70'ini karşılar.

2- Araç sahibi değiştiğinde, trafik sigortası devam eder mi?

   Trafik sigortası devam etmekte olan bir aracın sahibi değiştiğinde aracın eski sahibi, satış sözleşmesi ile sigortasını yaptırmış olduğu
acenteliğe giderek sigortasını satıştan dolayı iptal ettirir. Bu işlem sonucunda sigortanın kalan gün sayısına göre hesaplanan tutarı sigortalıya birkaç gün içerisinde geri ödenir.

3- Trafik kazasında zarara uğrayanlar, kazaya neden olan kişi/ kişilere karşı taleplerini ne kadar sürede yapmalıdırlar?

   Trafik sigortası genel şartlarının C.8 maddesine göre motorlu araç kazalarından dolayı zarar gören kişi, zarar ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak 2 yıl ve öğrenemediği durumda, kaza gününden başlayarak 10 yıl içinde zamanaşımına uğrar. Dava cezayı gerektiren bir fiilden doğarsa ve ceza kanunu bu fiil için daha uzun bir zamanaşımı süresi öngörmüş  bulunursa, bu süre tazminat talepleri için de geçerlidir.

4- Trafik sigortasının ödemiş olduğu tazminat sigortalıdan talep edilir mi?

Sigorta  

Sigorta  şirketleri; Trafik Sigortası Genel Şartlarının B.4. maddesine göre aşağıda belirtilen hallerde, zarar gören üçüncü şahıslara ödemiş oldukları tazminatı, sigortalıdan rücuen talep edebilirler;

* İşletenin ve sorumlu olduğu kişilerin kastı veya ağır kusuru mevcutsa,

* Yarışlara katılma durumunda işleten, yarışlara özel trafik sigortasının yapılmadığını biliyorsa,

*  Araç sürücüsü ehliyetsiz ise,

* Sürücü alkol veya uyuşturucu etkisinde ise,

* Hasar, aracın ruhsatında yazılı istiap haddinden fazla yük veya yolcu taşınması nedeniyle oluşmuş ise,

* Patlayıcı-parlayıcı madde taşıma ruhsatı olmayan araçlarla bu maddelerin taşınması sırasında meydana gelen parlama, tutuşma ve infilak nedeniyle meydana gelmiş ise.
Sıkça Sorulan Sorular Arama Motoru
Sıkça
Sorulan
Sorular
Faydalı internet sayfaları
Sıkça Sorulan Sorular